Description
Helio 45 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, November 01 |
| Status | Available. Released 2025, November 04 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA+, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 166.3 x 77.8 x 8.6 mm |
| Weight | 196.5 g |
| Build | Glass front, plastic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/TF Hybrid, dual stand-by) |
| Others | IP64 dust and water resistance |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 480 nits |
| Size | 6.67 inches (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | MediaTek Helio G81 (12 nm) |
| CPU | Octa-Core 2.0GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2@850MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 512GB |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 6/8 GB |
| Variant | 6GB 128GB / 8GB 128GB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.8 0.08 MP 0.08 MP |
| Features | AI, Portrait Mode, Night Mode, Pro Mode, Panorama, Face Beauty, Time Lapse, HDR, Portrait |
| Video | 1080p@30fps, 720@30fps, 480@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
| Features | Portrait |
| Video | 1080p@30fps, 720@30fps, 480@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side mounted), G-sensor, proximity, light sensor |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Stand-by | 200 hours |
| Talk time | 16 hours |
| More | Helio 45 |
| Made by | China |
| Color | Mint Green, Space Black, Classic Navy Blue |
| Other Features | Private Space Dual Apps Hidden Apps Side Application Bar App Lock Game Booster Double Tap to wake up and screen off |
| Others brand | Motorola & Poco |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Helio 45
Add a review Cancel reply







admin –
Symphony Helio 45 price in bangladesh
admin –
Symphony Helio 45 BD price
admin –
Symphony Helio 45 price