Description
Honor Magic8 Pro Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, October 15 |
| Status | Available. Released 2025, October 23 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 161.2 x 75 x 8.3 mm (6.35 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front (NanoCrystal Shield), fiber-reinforced plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – International Nano-SIM + Nano-SIM – China |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid, 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Size | 6.71 inches, 108.3 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1256 x 2808 pixels, 20:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | NanoCrystal Shield (INT); Giant Rhino Glass (China), Mohs level 4 |
| Features | HDR image support |
| Platform | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB / 1TB UFS 4.0 |
| RAM | 12/16 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 12GB 512GB / 16GB 512GB / 16GB 1TB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.3″, 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 85mm (periscope telephoto), 1/1.4″, 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.88″, 0.61µm, dual pixel PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60/120fps, 1080p@24/30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.93″, 0.6µm TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with large amplitude stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass Emergency SOS via satellite (messages and calls) – China only |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7200 mAh (Global) 6270 mAh (Europe) 7200 mAh (China) |
| Charging | 100W wired (Global) 120W wired, 100W PPS, 40W UFCS (China) 80W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
| More | Honor Magic8 Pro |
| Made by | China |
| Color | Sunrise Gold, Sky Cyan, Black, White |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Honor Magic8 Pro
Add a review Cancel reply








admin –
Honor Magic 8 Pro price in bangladesh
admin –
Honor Magic 8 Pro BD price
admin –
Honor Magic 8 Pro price