Description
Honor Play10 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, September 08 |
| Status | Available. Released 2025, September (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 167.7 x 77.7 x 8.6 mm (6.60 x 3.06 x 0.34 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64/128 GB |
| RAM | 3/4 GB |
| Variant | 3GB 64GB / 4GB 128GB |
| Main camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired Reverse wired |
| More | Honor Play10 |
| Made by | China |
| Color | Ocean Cyan, Starry Purple, Midnight Black |
| Others brand | Motorola & Poco |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Honor Play10
Add a review Cancel reply








admin –
Honor Play10 Price in Bangladesh
admin –
Honor Play10 BD Price
admin –
Honor Play10 Price