Honor X5 Plus
4.00 out of 5
(2 customer reviews)
৳ 13,999.00 ৳ 12,999.00
Feature Key
- TFT LCD Display
- 5000 mAh Battery
- Mediatek Helio G36 (12 nm)
- 50MP Camera
Description
Honor X5 Plus Full Specifications and Price in Bangladesh
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, August 16 |
| Status | Available. Released 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 75.1 x 8.4 mm (6.43 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT LCD, 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, MagicOS 7.1 |
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF
2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5200 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| MISC | |
| Colors | Cyan Lake, Midnight Black |
Additional information
| COLOR | Cyan Lake, Midnight Black |
|---|---|
| RAM/ROM | 4/64GB |
| Religion | Official |
2 reviews for Honor X5 Plus
Add a review Cancel reply





Edison –
Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you been running a blog
for? you make blogging look easy. The entire glance of your website is fantastic, as well as the content material!
You can see similar here ecommerce
JamesAmbib –
заказать курсовую онлайн https://kursovyebankovskoe.ru/