Honor X5
৳ 12,499.00
Feature Key
- TFT LCD Display
- 5000 mAh Battery
- Mediatek MT6762 Helio G25 (12 nm)
Description
Honor X5 Full Specifications and Price in Bangladesh
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, January 24 |
| Status | Available. Released 2023, February 14 |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.9 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio G25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| MISC | |
| Colors | Sunrise Orange, Ocean Blue, Midnight Black |
Additional information
| COLOR | Sunrise Orange, Ocean Blue, Midnight Black |
|---|---|
| RAM/ROM | 4/64GB |
| Religion | Official |
Be the first to review “Honor X5” Cancel reply





Reviews
There are no reviews yet.