Honor X7b
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 23,999.00 ৳ 22,199.00
Key Features
- TFT LCD 90Hz Display
- Android 13
- Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
- Camera 108MP
- Fingerprint (side-mounted)
- 6000mAh Battery 35W Charger
Description



Honor X7b Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023, December 01 |
| Status | Available. Released 2023, December 01 |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Body | |
| Dimensions | 166.7 x 76.5 x 8.2 mm (6.56 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~389 ppi density) |
| Features | 90Hz, 850 nits (peak) |
| Platform | |
| OS | Android 13, MagicOS 7.2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 8 GB |
| Camera | |
| Main camera | |
| Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF
5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes
24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | NO |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer
Virtual proximity sensing |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 35W wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Emerald green, Shimmering silver, Deep black |
Additional information
| COLOR | Emerald green, Shimmering silver, Deep black |
|---|---|
| RAM/ROM | 8/256GB |
| Religion | Unofficial |
3 reviews for Honor X7b
Add a review Cancel reply





admin –
Honor X7b price in Bangladesh
admin –
Honor X7b BD price
admin –
Honor X7b price