Honor X8A
৳ 25,499.00
Highlight
- BATTERY 4500 MAH
- DISPLAY 6.67 INCHES, 1080 X 2400 PIXELS ~395 PPI DENSITY
- PERFORMANCE OCTA-CORE, Mediatak helio G88 (6 NM)
- OS ANDROID 12
- CAMERA TRIPLE 100+5+2 MEGAPIXEL
- SELFIE 16 MEGAPIXEL
Description
Honor X8A Full Specifications And Price In Bangladesh
|
LAUNCH |
|
| Status | ✅ Upcoming |
| Announced | 2023, January 04 |
| Released | Not Released in Bangladesh Yet |
|
NETWORK |
|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | ✅ |
| EDGE | ✅ |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
|
BATTERY |
|
| Type and Capacity | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fast Charging & Others | 22.5W |
|
BODY |
|
| Dimensions | 161.6 x 73.9 x 7.9 mm |
| Weight | 179 g |
| Build | – |
| Water Resistance | ❌ |
|
DISPLAY |
|
| Size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Type | IPS LCD |
| Multi-touch | ✅ |
| Protection | – |
| Features | 90Hz |
|
PERFORMANCE |
|
| Operating System | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Processor (CPU) | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Chipset | Mediatak helio G88 (6 nm) |
| Graphics processing unit | Adreno 619 |
|
STORAGE |
|
| RAM | 8 GB |
| ROM | 256 GB |
| Card slot | ❌ |
|
Main CAMERA |
|
| Resolution | Triple 100+5+2 megapixel |
| Features | 100 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
|
Selfie CAMERA |
|
| Resolution | 16 megapixel |
| Features | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
|
SOUND |
|
| 3.5 mm Jack | ❌ |
| Loudspeaker | ✅ Yes |
| Audio Features | – |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
|
CONNECTIVITY |
|
| Bluetooth | ✅ Yes |
| WLAN | ✅ Dual-band, Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| GPS | ✅ A-GPS, BDS, GLONASS, GALILEO |
| Infrared port | ✅ |
| NFC | ✅ |
| FM Radio | ❌ |
| USB | ✅ USB Type-C 2.0, OTG |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
|
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted)accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Fingerprint | ✅ |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | N/A |
|
MISC |
|
| Manufactured by | Honor |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
| Warranty | 1 year service warranty |
| Colors | Titanium Silver, Emerald Green, Midnight Black |
Additional information
| COLOR | Titanium Silver, Emerald Green, Midnight Black |
|---|---|
| RAM/ROM | 8/128GB |
| Religion | Official |
Be the first to review “Honor X8A” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.