Honor X8b 8/512GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 29,999.00 ৳ 28,490.00
Highlight
- IPS LCD 90Hz Display
- Android 13
- Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
- 108MP Camera
- Side-Mounted Fingerprint
- 4500mAh Battery 33W Charger
Description
Honor X9b Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023, December 14 |
| Status | Available. Released 2023, December 22 |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Body | |
| Dimensions | 161.1 x 74.6 x 6.8 mm (6.34 x 2.94 x 0.27 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Features | 90Hz, 1200 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Platform | |
| OS | Android 13, MagicOS 7.2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 128/256/512 GB |
| RAM | 8 GB |
| Camera | |
| Secondary | |
| Main camera | |
| Triple | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67″, PDAF
5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/2.1, (wide) |
| Features | HDR |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | NO |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass
Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | 35W wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Glamorous Green, Titanium Silver, Midnight Black |
Additional information
| COLOR | Glamorous Green, Titanium Silver, Midnight Black |
|---|---|
| RAM/ROM | 8/256GB, 8/512GB |
| Religion | Official, Unofficial |
3 reviews for Honor X8b 8/512GB
Add a review Cancel reply





admin –
Honor X8b 8/512GB price in Bangladesh
admin –
Honor X8b 8/512GB BD price
admin –
Honor X8b 8/512GB price