HTC Wildfire E7 Life
৳ 12,999.00
Description
HTC Wildfire E7 Life Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, January 10 |
| Status | Available. Released 2025, January 10 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 172.1 x 78.9 x 9.25 mm |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | LCD, HD+, 120Hz, 480 nits |
| Size | 6.74 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Platform | |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T615 |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz & 6×1.6 GHz) |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Variant | 6GB 128GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP 0.08 MP |
| Features | Photo, Night, Portrait, Video, Live photo, Slo-motion, Time-lapse, Pro, Panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | Photo, Night, Portrait, Video, Live photo |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C, 2.0, OTG |
| Infrared port | |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| More | HTC Wildfire E7 Life |
| Made by | China |
| Color | Gold, Grey |
| Others brand | Motorola & Poco |
Be the first to review “HTC Wildfire E7 Life” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.