Huawei Watch GT 3 46mm Classic Edition Smart Watch with Black Fluoroelastomer Strap
5.00 out of 5
(2 customer reviews)
৳ 26,950.00 ৳ 24,599.00
Key Features
- Model: Watch GT 3 Classic Edition
- Ultra-vivid 1.43 inch AMOLED display
- Bluetooth Calling Support
- 100 plus Workout Modes
- HUAWEI Personal AI
Description
Huawei Watch GT 3 Fluoroelastomer Strap Full Specification And Price In Bangladesh
| Basic Information | |
| Display | 1.43 inches AMOLED color screen with full-screen touch operations. Resolution 466 x 466 pixels, PPI 326 |
| Memory | Internal ROM 4 GB |
| Battery | 3 days in typical smart mode 14 days in ultra-long battery life mode. |
| Connectivity | GPS Supported Bluetooth 5.1, BLE / BR / EDR |
| Material | Titanium+ceramic |
| SpecialFeatures | Bluetooth calling Built-in Speaker Wireless charging Port 5 ATM water-resistant Speaker Supported Microphone Supported 100+ Workout Modes 24-Hour Heart Rate Detecting Call on Your Watch Accelerometer sensor Gyroscope sensor Geomagnetic sensor Optical heart rate sensor Air pressure sensor |
| Sensor | Acceleration sensor Gyro sensor Geomagnetic sensor Optical heart rate sensor Ambient light sensor Barometric pressure sensor Temperature Sensor |
| Supported Apps/ Software | Android 6.0 or later iOS 9.0 or later Harmony OS |
| Others | Home Button (Rotating Crown) and Side Button Wireless charging 5 ATM water-resistant |
| Exterior | |
| Dimension | 45.9 mm x 45.9 mm x 11 mm |
| Weight | Approximately 42 g (without the strap) |
| Color | Black / Steel Black Fluoroelastomer Strap, |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 month replacement warranty |
2 reviews for Huawei Watch GT 3 46mm Classic Edition Smart Watch with Black Fluoroelastomer Strap
Add a review Cancel reply
Related products
-

TicWatch Pro 3 Ultra GPS Android Wear OS Smart Watch
5.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 28,790.00৳ 28,590.00 -

OnePlus Watch
৳ 14,490.005.00 out of 5(3 customer reviews) -

Amazfit Band 7 Smart Fitness Tracker with spO2
3.00 out of 5(1 customer review)৳ 4,990.00৳ 4,890.00 -

Banglalink sim
৳ 250.004.67 out of 5(3 customer reviews)





admin –
Huawei Watch GT 3 46mm Classic Edition Smart Watch with Black Fluoroelastomer Strap price in Bangladesh
admin –
Huawei Watch GT 3 46mm Classic Edition Smart Watch with Black Fluoroelastomer Strap BD price