Huawei Y7p 4/64
5.00 out of 5
(2 customer reviews)
৳ 18,999.00
Huawei Y7p
- Battery: 4000 mAh
- Screen: 6.39 inches, 720 x 1560 pixels- 269 ppi density)
- Processor: Octa core, up to 2.2 GHz- Hisilicon Kirin 710F (12 nm)
- OS: Android 9.0 (Pie)
- Camera: Triple 48+8+2 Megapixel
- Selfie: 8 Megapixel
Description
Huawei Y7p Full Specifications
| LAUNCH | |
|---|---|
| Status | ✅ Available |
| Announced | February 2019 |
| NETWORK | |
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | ✅ |
| EDGE | ✅ |
| BATTERY | |
| Type and Capacity | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Fast Charging & Others | ✅Fast charging 10W |
| BODY | |
| Dimensions | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm |
| Weight | 176 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water Resistance | ❌ |
| DISPLAY | |
| Size | 6.39 inches |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Multi-touch | ✅ |
| Protection | |
| PERFORMANCE | |
| Operating System | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Processor (CPU) | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| Graphics processing unit | Mali-G51 MP4 |
| STORAGE | |
| RAM | 4 GB |
| ROM | 64 GB |
| Card slot | ✅ microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Main CAMERA | |
| Resolution | Triple 48+8+2 Megapixel |
| Features | 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) Features LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Selfie CAMERA | |
| Resolution | 8 MP |
| Features | f/2.0, HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| SOUND | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Loudspeaker | ✅ Yes, with stereo speakers |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | ✅ Yes |
| WLAN | ✅ Dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| GPS | ✅ A-GPS |
| NFC | ❌ |
| Infrared port | ❌ |
| Radio | ✅ |
| USB | ✅ MicroUSB v2.0, USB-on-the-go (OTG) |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ❌ |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Fingerprint | ✅ |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | N/A |
| MISC | |
| Manufactured by | Huawei |
| Made in | China |
| Warranty | 1 year service warranty |
| Colors Available | Aurora Blue, Midnight Black |
2 reviews for Huawei Y7p 4/64
Add a review Cancel reply





Mohammad Monju –
Thanks for Huawei Brand. Amr kasy sobchyey vlo phone holo huawei phone.. Ami 4 year holo huawei y5 phone use kori.
Ar por jodi phone kini.. Huawei phone e kinbo inchallah.
Thank you.
admin –
thanks for your valuable comment
Rahad –
Huawei y7 pro Ata ki apnader kace available ace??? [Colour: Midnight blake]