Description
Infinix GT 30 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, August 08 |
| Status | Available. Released 2025, August 11 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 163.7 x 75.8 x 8 mm (6.44 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes)
Customizable RGB LEDs on the back Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Platform | |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades, XOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Variant | 8GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 64 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.73″, 0.8μm, PDAF
8 MP, f/2.2, 111˚, (ultrawide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No
Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 45W wired
10W reverse wired Bypass Charging |
| More | Infinix GT 30 |
| Made by | China |
| Color | Pulse Green, Cyber Blue, Blade White |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Infinix GT 30
Add a review Cancel reply






admin –
Infinix GT 30 Price in Bangladesh
admin –
Infinix GT 30 BD Price
admin –
Infinix GT 30 Price