Infinix Hot 40 Pro
5.00 out of 5
(6 customer reviews)
৳ 19,999.00 ৳ 18,299.00
Highlight
- IPS LCD 120Hz Display
- Android 13
- Mediatek Helio G99 (6 nm)
- Camera 108MP
- Side-Mounted Fingerprint
- 5000mAh Battery & 33W Charger
Description
Infinix Hot 40 Pro Full Specifications and Price in Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023, December 05 |
| Status | Available |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Body | |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.3 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.78 inches, 103.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Multitouch | |
| Features | 120Hz
500 nits (peak) |
| Platform | |
| OS | Android 13, XOS 13.5 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Camera | |
| Primary camera | 108 MP, f/1.6, (wide), AF
2 MP, f/2.4, (macro) 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Secondary camera | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | NO |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | NO |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired
Reverse wired |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Starlit Black, Palm Blue, Horizon Gold, Starfall Green |
6 reviews for Infinix Hot 40 Pro
Add a review Cancel reply
Related products
-

Infinix Note 12 G96 8/128
4.00 out of 5(1 customer review)৳ 22,999.00৳ 19,999.00 -

Infinix Hot 12 6/128
4.75 out of 5(4 customer reviews)৳ 16,499.00৳ 15,999.00 -

Infinix Hot 11 Play 4/128
৳ 12,490.005.00 out of 5(3 customer reviews) -

Infinix Hot 12 4/128
2.50 out of 5(2 customer reviews)৳ 16,299.00৳ 15,999.00






admin –
Infinix Hot 40 Pro price in Bangladesh
admin –
Infinix Hot 40 Pro BD price
admin –
Infinix Hot 40 Pro price
Md Rashedul Islam –
Gaming er jonno best ekta phone🥰
Raaku –
Inifinix hot 40 pro এর দাম ঈদ উপলক্ষে ডিসকাউন্ট পাওয়া যাবে কি
Mahedi hasan –
Ai phone tar performance ai bazed a joss phone. Gaming er jonno best ekta phone🥰