Description
Infinix hot 60i Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, June |
| Status | Available. Released 2025, June 25 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 166.1 x 76.6 x 7.7 mm |
| Weight | 188 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP64 |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 560 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Platform | |
| OS | Android 15, XOS15.1.1 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0+ GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | ARM G52 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 6/8 GB |
| Variant | 6GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP
Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2048p@30fps, 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5160 mAh |
| Charging | 45W wired 10W reverse wired |
| More | Infinix hot 60i |
| Made by | China |
| Color | Sleek Black, Sage Green, Titanium Grey |
| Others brand | Motorola & iQOO |
3 reviews for Infinix hot 60i
Add a review Cancel reply
Related products
-

Infinix Hot 12 6/128
4.75 out of 5(4 customer reviews)৳ 16,499.00৳ 15,999.00 -

Infinix Note 12 (2023) 8/256GB
৳ 20,999.004.50 out of 5(2 customer reviews) -

Infinix Smart 7 4/64
5.00 out of 5(1 customer review)৳ 10,990.00৳ 10,490.00 -

Infinix Smart 6 3/64
৳ 10,990.003.00 out of 5(1 customer review)







admin –
Infinix Hot 60i Price in Bangladesh
admin –
Infinix Hot 60i BD Price
admin –
Infinix Hot 60i Price