Infinix INBook X1 Core i3 10th Gen
৳ 49,500.00 ৳ 47,990.00
Feature Key
- 10th Generation Intel Core i3-1005G7 Processor.
- 8GB LPDDR4x 3200Mhz Memory and 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD solid state drive internal storage.
- 14.0 inch screen size, Width 323.5mm x Depth 219.5mm x Height 16.3mm Physical Dimension and 1.48 Kg weight.
- Lithium polymer 55Wh battery.
Description
Infinix INBook X1 Full Specification And Price In Bangladesh
| Manufacturer | Infinix |
| Product Type | Notebook Laptop |
| Model No | INBook X1 (2021) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11 |
| Processor & Chipset | 10th Generation Intel Core i7-1005G7 2-core, 6-threads Speed 1.30 GHz up to Turbo Boost Technology 3.90 GHz 4 MB Intel Smart Cache |
| RAM Memory | 8 GB LPDDR4x 3200MHz |
| Solid State Drive (SSD) | 256 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Keyboard | Full-size Backlit Chiclet Keyboard |
| Pointing Device Type | Touchpad with Multi-touch |
| Physical Dimension | Width 323.5mm x Depth 219.5mm x Height 16.3mm |
| Weight | 1.48 Kg |
| Color Options | Noble Red, Elves Green, Starfall Grey and Elegant Blac |
| Body Material | Aluminum chassis |
| Manufacturer Warrenty | 1 Year |
| Display | |
| Screen Size | 14 inch |
| Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Screen Type | FHD IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors Aspect Ratio16:9 Maximum Brightness300 nits Colour Gamut100% sRGB Viewing Angle178 degrees |
| Touchscreen | |
| Backlight Technology | Yes |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | IEEE 802.11a/b/g/n/ac,160MHz 2.4GHz and 5GHz IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax,160MHz WiFi6,2.4GHz and 5GHz 2×2 MIMO |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Ethernet Technology | Yes |
| Battery & Power | |
| Type & Capacity | Lithium polymer 55Wh battery |
| Battery Timing | Upto 10 Hours |
| Power Supply Wattage | 65 W USB-C AC adapter |
| Interfaces/Ports | |
| USB | 2x USB 2.0 ports, 2x USB 3.0 ports, 1 USB Type-C port, an HDMI port, an SD card reader slot, 2-in-1 headphone jack |
| HDMI | Yes |
| VGA | 720P HD camera |
| Audio | Tweeter:0.8W x 2 base:1.5W x 2 DTS audio processing Microphone x 2 |
Be the first to review “Infinix INBook X1 Core i3 10th Gen” Cancel reply
Related products
-

RedmiBook Pro i7-11390H 16GB 512GB
3.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 99,990.00৳ 97,990.00 -

Infinix INBook X2 Slim Core i3 11th Gen
5.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 43,890.00৳ 42,499.00 -

Infinix Zero Book 13 Core i5 13th Gen
4.40 out of 5(5 customer reviews)৳ 69,190.00৳ 67,990.00 -

Infinix INBook X3 Slim Core i7 12th Gen
5.00 out of 5(4 customer reviews)৳ 92,400.00৳ 91,999.00






Reviews
There are no reviews yet.