Infinix Note 11 Pro 8/128
5.00 out of 5
(1 customer review)
৳ 21,490.00 ৳ 20,999.00
Infinix Note 11 Pro
- Side-mounted Fingerprint
- Mediatek Helio G96 (12 nm)
- 33W Fast Charging
- 5000 mAh Battery
- Triple Camera 64+13+2 Megapixel
- 120Hz refresh rate
Out of stock
Description
Infinix Note 11 Pro Full Specifications
| First Release: | November 19, 2021 |
| Colors | Mithril Grey, Haze Green, Mist Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | ✅ v5.0 |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
| NFC | ✖ |
| Body | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 173.1 x 78.4 x 8.7 millimeters |
| Weight | 209 grams |
| Display | |
| Size | 6.95 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2460 pixels (387 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch, 120Hz refresh rate |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 64+13+2 Megapixel |
| Features | PDAF, quad-LED flash, telephoto, depth, 1/1.72″, 0.8µm & more |
| Video Recording | Quad HD (1440p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 16 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✅ 33W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 (XOS 10) |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Octa-core, up to 2.05 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB (UFS 2.2) |
| MicroSD Slot | ✅ Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ Side-mounted |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Infinix |
1 review for Infinix Note 11 Pro 8/128
Add a review Cancel reply






Md jahangir mia –
This phone is really awesome.
The phone camera battery processor all are awesome.