Infinix Note 60 Pro+
৳ 0.00
Description
Infinix Note 60 Pro+ Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, February |
| Status | Coming soon… Released 2026, April (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 163.4 x 74.5 x 8 mm (6.43 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Aerospace-Grade Aluminum RGB notification light (on the back) |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Features | Always-On Display |
| Platform | |
| OS | Android 16, up to 2 major Android upgrades, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.35 GHz Cortex-A715 & 3×3.20 GHz Cortex-A715 & 4×2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB UFS 2.2 |
| RAM | 12 GB |
| Variant | 12GB 256GB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, (periscope telephoto), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 112˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″ |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 100W wired, 100% in 32 min 50W wireless MagCharge 10W reverse wired 7.5w reverse wireless Bypass Charging |
| More | Infinix Note 60 Pro+ |
| Made by | China |
| Color | Titanium Grey, Enchanted Purple, Racing Edition |
| Others brand | Motorola & Poco |
Be the first to review “Infinix Note 60 Pro+” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.