Description
Infinix Note 60 Pro Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, February 18 |
| Status | Available. Released 2026, March 04 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.4 mm (6.39 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | 201.7 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) RGB notification light & active matrix display (on the back) |
| Display | |
| Type | AMOLED, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | Ultra HDR support |
| Platform | |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.7 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB UFS 2.2 |
| RAM | 8/12 GB |
| Variant | 8GB 256GB / 12GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 90W wired, 50% in 16 min, 100% in 41 min (6500 mAh) 30W wireless 7.5W reverse wired 5W reverse wireless Bypass Charging (gaming, navigating) |
| More | Infinix Note 60 Pro |
| Made by | China |
| Color | Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Infinix Note 60 Pro
Add a review Cancel reply
Related products
-

Infinix Smart 7 4/64
5.00 out of 5(1 customer review)৳ 10,990.00৳ 10,490.00 -

Infinix Hot 12 Play 4/128
৳ 14,499.003.67 out of 5(3 customer reviews) -

Infinix Note 12 (2023) 8/128
5.00 out of 5(7 customer reviews)৳ 19,999.00৳ 18,990.00 -

Infinix Smart 6 3/64
৳ 10,990.003.00 out of 5(1 customer review)












admin –
infinix note 60 pro price in Bangladesh
admin –
infinix note 60 pro BD price
admin –
infinix note 60 pro price