Infinix Zero 30 12/256GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 37,000.00 ৳ 33,150.00
Highlight
- AMOLED 144Hz Display
- Android 13
- Main Camera 50MP Front 50MP
- Side-mounted Fingerprint
Out of stock
Description
Infinix Zero 30 Full Specification And Price In Bangladesh
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | Expected announcement 2023, September 01 |
| Status | Available |
| BODY | |
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| Weight | – |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back or eco leather back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP53, dust and splash resistant | |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10, 950 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, XOS 13 |
| CPU | Octa-core |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 12GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, (wide), PDAF, OIS
other unspecified cameras |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po, non-removable |
| MISC | |
| Colors | Rome Green, Golden Hour |
3 reviews for Infinix Zero 30 12/256GB
Add a review Cancel reply







admin –
Infinix Zero 30 price in Bangladesh
admin –
Infinix Zero 30 BD price
admin –
Infinix Zero 30 price