Infinix Zero Book Bangladesh Core i5 12th Gen
৳ 66,000.00 ৳ 64,990.00
Feature Key
- 12th Generation, Intel Core i5-12500H Processor.
- 16GB LPDDR5 4800MHz Memory and 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD solid state drive internal storage.
- 15.6 inch screen size, Width 323.3 mm x Depth 211.1 mm x Height 16.95 mm Physical Dimension and 1.80 kg weight.
- 70 Wh Lithium Polymer battery.
Description
Infinix Zero Book Full Specification And Price In Bangladesh
| Manufacturer | Infinix |
| Product Type | Notebook Laptop |
| Model No | Zero Book (December, 2022) |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| Processor & Chipset | 12th Generation Intel Core i5-12500H 12-core, 16-threads 2.30GHz, Max Boost up to 4.50GHz 18MB Intel Smart Cache |
| RAM Memory | 16 GB LPDDR5 4800MHz |
| Solid State Drive (SSD) | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Keyboard | Full-size Backlit Chiclet Keyboard |
| Pointing Device Type | AG Glass Touchpad with Multi-touch |
| Physical Dimension | Width 323.3 mm x Depth 211.1 mm x Height 16.95 mm |
| Weight | 1.80 Kg |
| Color Options | Grey, Blue |
| Security features | Fingerprint Unlock |
| Manufacturer Warrenty | 1 Year |
| Display | |
| Screen Size | 15.6 inch |
| Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Screen Type | FHD LED-backlit display with IPS technology, 100% sRGB Color Gamut, 16:9 Filmic Aspect Ratio, 400 nits Peak Brightness, 178-degree Wide Viewing Angle |
| Backlight Technology | Yes |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Ethernet Technology | Yes |
| Battery & Power | |
| Type & Capacity | 70 Wh Lithium Polymer Battery |
| Battery Timing | Up to 10h of video playback |
| Power Supply Wattage | 100W Power Type-C Adapter |
| Interfaces/Ports | |
| USB | USB-C x 1 (support data, charging and DisplayPort) USB-C x 1 (data) USB 3.0 × 2 SD card slot x 1 3.5 mm Headset and Microphone Jack x 1 |
| HDMI | HDMI 1.4 × 1 |
| VGA | 1080p Webcam |
| Audio | Quad-array Balanced Audio2 x 1W high-frenquency and 2 x 2W low-frenquency speakers DTS audio processing MicrophoneMicrophone x 2 AI noise cancellation |
Be the first to review “Infinix Zero Book Bangladesh Core i5 12th Gen” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.