Description
Itel A100C Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, October 06 |
| Status | Available. Released 2025, October (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 8.5 mm thickness |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions Drop resistant up to 1.2m |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15 (Go edition), itel OS 15 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64/128 GB |
| RAM | 2/3/4 GB |
| Variant | 2GB 64GB / 3GB 64GB / 4GB 64GB / 4GB 128GB |
| Main camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Infrared port | No |
| Features | Itel A100C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| More | Itel A100C |
| Made by | China |
| Color | Pure Black, Titanium Gold, Blaze Blue, Silk Green |
| Others brand | Motorola & Poco |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Itel A100C
Add a review Cancel reply









admin –
itel A100C price in bangladesh
admin –
itel A100C BD price
admin –
itel A100C price