Description
Itel A200+ Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, February |
| Status | Available. Released 2026, February (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 8.3 mm thickness |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions Drop resistant up to 1.8m |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15 (Go edition), itel OS 15.1 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64/128 GB |
| RAM | 3/4 GB |
| Variant | 3GB 64GB / 3GB 128GB / 4GB 128GB |
| Main camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| More | Itel A200+ |
| Made by | China |
| Color | Comet Orange, Nightly Blue, Meteor Titanium, Aura White |
| Motorola & Poco |
3 reviews for Itel A200+
Add a review Cancel reply










admin –
itel A200+ price in bangladesh
admin –
itel A200+ BD price
admin –
itel A200+ price