itel A49 Play 2/32
৳ 7,990.00 ৳ 6,990.00
itel A49 Play
- Battery: 4000 mAh
- Display: 6.3 inches, HD+ 720 x 1600 pixels
- Performance: Quad-core, UniSoC SC9832E (28 nm)
- RAM: 2 GB
- Storage: 32 GB
- OS: Android 11
- Camera: Dual 5 + 0.3 Megapixel
- Selfie: 5 Megapixel
Out of stock
Description
itel A49 Play Full Specifications
| First Release | October 2022 |
| Colors | Sky Cyan, Starry Black |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v4.2 |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | – millimeters |
| Weight | – grams |
| Display | |
| Size | 6.3 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Dual 5 + 0.3 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash, depth sensor |
| Video Recording | HD (720p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 (Go Edition) |
| Chipset | UniSoC SC9832E (28 nm) |
| RAM | 2 GB |
| Processor | Quad-core, 1.4 GHz |
| GPU | Mali T820 MP1 |
| Storage | |
| ROM | 32 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 128 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | itel |
| Made in | Bangladesh |
Be the first to review “itel A49 Play 2/32” Cancel reply





Reviews
There are no reviews yet.