Itel A70 4/128 GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 9,990.00
Highlight
- IPS LCD 16M Color Display
- Android 13
- Unisoc T603
- Side-Mounted Fingerprint
- 5000 mAh Battery
Description
Itel A70 Full Specifications and Price in Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023 October |
| Status | Available. Released 2023, October |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Speed | HSPA+/LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Body | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, |
| Multitouch | Yeah! |
| Platform | |
| OS | Android13 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc T603 |
| CPU | – |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 3/4 GB |
| Camera | |
| Primary camera | 13 MP
2 MP |
| Secondary camera | 8 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM radio | Yeah! |
| USB | USB Type-C |
| Infrared port | NO |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| More | |
| Made by | China |
| Color | Brilliant Gold, Starlish Black, Field Green, Azure Blue |
3 reviews for Itel A70 4/128 GB
Add a review Cancel reply






admin –
Itel A70 4/128 GB price in Bangladesh
admin –
Itel A70 4/128 GB BD price
admin –
Itel A70 4/128 GB price