Itel it5200
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 1,300.00
Key Features
- Brand- Itel
- Name- Itel 5200
- Model- it 5200
- Released- Octeber 2023
- Battery- 1500 mAh
- Display- 2.4 Inches
Description
Itel it5200 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2023, August |
| Status | Available. Released 2023, August |
| Body | |
| Build Material | Back Plastic, Plastic Frame |
| Network | |
| Network Type | 2G |
| Technology | GSM: 900/1800 |
| SIM | Standard SIM |
| GPRS | Yes |
| Display | |
| Size | 2.4 inch |
| Display Type | QVGA |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Camera | |
| Back Camera | Digital Camera |
| Video | Yes |
| Flash | No |
| Battery | |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Placement | Removable |
| Storage | |
| Ram | 32 MB |
| Rom | 32 MB |
| External Card Slot | Yes, MicroSD, up to 32 GB |
| Others | |
| OS | Feature Phone |
| CPU | 1 MHz Processor |
| Flashlight | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Handsfree | 3.5mm Headphone Jack |
| USB | Micro USB |
| Java Support | No |
| Internet Browsing | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Auto Call Recorder | Yes |
| Blacklist | Yes |
| Magic Voice | Yes |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| More | King Talker, Super Battery Mode & King Voice, 1000 Phonebook |
3 reviews for Itel it5200
Add a review Cancel reply






admin –
Itel it5200 price in Bangladesh
admin –
Itel it5200 BD price
admin –
Itel it5200 price