Description
Itel it5608N Full Specifications And Price In Bangladesh
| General | |
| Model | it5608N (Arafa Telecom) |
| Colors | City Blue, Deep Blue, Black |
| Display | 4.5cm (1.8″) |
| Battery | 2500 mAh |
| Language | 10 Language supoort for Reading and Writing 22 Language support for Reading |
| Phonebook | 2000 |
| SMS | 500 |
| Kingvoice | Yes |
| Torch | Yes |
| SAR Value | 1.468W/kg 1g Head Tissue0.866W/kg 1g Body Tissue |
| Connectivity | |
| Network | 2G(1800/900) |
| SIM Slot | Slot 1 & Slot 2 – Standard |
| Dual Active | Dual Standby |
| FM Radio | Wireless FM with Recording |
| GSM | 900/1800 |
| Earphone Jack | 3.5mm |
| Display | |
| Display Size | 4.5cm (1.8″) |
| Resolution | 128*160 |
| Resolution | QQVGA |
| Pixel Density | 102ppi |
| Battery | |
| Capacity | 2500 mAh |
| Type | Lithium Ion |
| Talktime | 24 Hours |
| Standby Time | 456 Hours (With Super Battery Mode) |
| Camera | |
| Rear Camera | VGA |
| Rear flash | No |
| Memory & Storage | |
| ROM | 4 MB |
| RAM | 4 MB |
| Expandable Memory | Upto 32GB |
| Phonebook | 1000 |
| Message | 500 |
| Chipset | SC6531E |
| Dimension | 127.8*53.1*11mm |
| Additional | Itel it5608N |
| Languages | 10 Language support for Reading and Writing 22 Language support for Reading |
| Accessories | Charger (Type B) |
| Others brand | Symphony & GDL |
3 reviews for Itel it5608N
Add a review Cancel reply








admin –
Itel it5608N price in Bangladesh
admin –
Itel it5608N BD price
admin –
Itel it5608N price