Itel Power 450
4.60 out of 5
(5 customer reviews)
৳ 1,660.00
Key Features
- 2.4″ Display
- 2500mAh Battery
- 1000 Contact
- Type-C Charger
Description
Itel Power450 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2024, January (Arafa Telecom) |
| Status | Available. Released 2024, January |
| Body | |
| Build Material | Back Plastic, Plastic Frame |
| Dimensions | 136.4*57.8*11.1 Millimeters |
| Colors | Deep Blue, Light Green, Drak Gray |
| Network | |
| Network Type | 2G |
| Technology | GSM: 900/1800 |
| SIM | Standard SIM |
| GPRS | Yes |
| Display | |
| Size | 2.4 inch |
| Display Type | QVGA |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Camera | |
| Back Camera | Digital Camera |
| Front Camera | No |
| Video | Yes |
| Flash | No |
| Battery | |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
| Storage | |
| Ram | 4 MB |
| Rom | 4 MB |
| External Card Slot | Yes, MicroSD, up to 32 GB |
| Others Features | |
| OS | Feature Phone |
| CPU | MTK6261D |
| Flashlight | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Handsfree | 3.5mm Headphone Jack |
| USB | Type C |
| Java Support | No |
| Internet Browsing | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Auto Call Recorder | Yes |
| Blacklist | Yes |
| Magic Voice | No |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| More | 1000 with Contact Photo, Type-C Charge |
| Others brand | Symphony & GDL |
5 reviews for Itel Power 450
Add a review Cancel reply






admin –
Itel Power 450 price in Bangladesh
admin –
Itel Power 450 BD price
admin –
Itel Power 450 price
SShaneExpag –
Cialis Comprar En EspaГ±a
I am sorry, that has interfered… I understand this question. Write here or in PM.
Cialis 5 mg prezzo cialis prezzo cialis 5 mg prezzo
মোঃ রুবেল –
আমার কাছে এই ফোনটি ১৭৫০ টাকা বিক্রি করেছে এক দোকান