itel S25+
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 0.00
Feature Key
- AMOLED Display
- Android
- Mediatek Helio G100
- 5000mAh Battery 67W
Description
Itel S25+ Full Specification And Price In Bangladesh
| Basic information | |
| Name | Itel S25+ |
| Brand | Itel |
| Model | S25+ |
| Category | Smartphone |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Launch Announcement | 2024, November |
| Launch Date | not annaunce |
| Body | |
| Body Dimensions | 7.9 mm |
| Body Weight | 178 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display | |
| Display Type | AMOLED, 800 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 600 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Platform | |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| User Interface (ui) | itel OS 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G85 |
| Memory | |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 8 GB |
| Camera | |
| Primary Camera | Dual: 64 MP, (wide)
8 MP |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Features | |
| Sensors | 240Hz In-display Fingerprint Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 67W Wired |
| More | |
| Body Color | Lake Cyan, Elemental Blue |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for itel S25+
Add a review Cancel reply





admin –
itel s25+ price in Bangladesh
admin –
itel s25+ BD price
admin –
itel s25+ price