Lava Blaze 2
৳ 12,999.00
HighLight
- IPS LCD, 90Hz
- Android 12
- Unisoc Tiger T616 (12 nm)
- Type-C 2.0, OTG
- Side-mounted Fingerprint
- 5000 mAh Battery & 18W Fast Charger
Description
Lava Blaze 2 Full Specifications And Price In Bangladesh
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, April 10 |
| Status | Available |
| BODY | |
| Dimensions | 165 x 76.1 x 8.6 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM
UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | 13 MP, (wide), AF
2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | Single 8 MP, f/2.5, 25mm (wide) |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Fm Redio |
| USB | Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| MISC | |
| Colors | Glass Blue, Glass Black, Glass Orange |
Here are some more details about the Lava Blaze 2
Design and Display
The Lava Blaze 2 has a sleek and stylish design with a glass front, plastic back, and aluminum frame. The device has a 6.5-inch IPS LCD display with a resolution of 1080 x 2408 pixels and a 90Hz refresh rate. It has a screen-to-body ratio of 84.4% and is protected by Corning Gorilla Glass.
Performance
Under the hood, the Lava Blaze 2 is powered by Unisoc Tiger T616 (12 nm) processor, which is paired with the GPU. It comes with up to 4GB/6GB of RAM and up to 128GB of internal storage. The device runs on Android 12 with lava OS.
Camera
In terms of cameras, the Lava Blaze 2 has a triple-camera setup on the back. The primary sensor is a 13megapixe sensor with an f/1.79 aperture. The secondary camera is a 2-megapixel ultra-wide-angle lens with an f/2.2 aperture. The device also has a 8-megapixel front-facing camera with an f/2.0 aperture for selfies and video calls.
Battery and Connectivity
The Lava Blaze 2 is packed with a 5,000mAh battery that supports 18W fast charging, which can charge the device from 0 to 100% in just 1Hours+ minutes. The device also supports 4G connectivity, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, GPS, and a USB Type-C port for charging and data transfer.
Other features
The Lava Blaze 2 comes with an Side-mounted fingerprint sensor for biometric authentication. It also has Hi-Res Audio and Super Linear Speakers for an immersive audio experience. Additionally, the device has a dedicated gaming mode that optimizes the phone’s performance for gaming, making it ideal for mobile gamers.





admin –
Lava Blaze 2 price in Bangladesh
admin –
Lava Blaze 2 BD price
admin –
Lava Blaze 2 price