Maximus A10
4.50 out of 5
(4 customer reviews)
৳ 950.00
Key Feature
- 1.8 inch QVGA Display
- LED Flash
- 1000mAh Battery
- 3.5mm Headphone Jack
Out of stock
Description
Maximus A10 Full Specifications and Price in Bangladesh
| BASIC INFORMATION | |
| Launch Date | 2022 |
| Brand Name | Maximus |
| Model | A10 |
| Body | |
| Build Material | Back Plastic, Plastic Frame |
| Colors | Black+Green || Black+ Orange |
| Network | |
| Network Type | 2G |
| Technology | GSM: 900/1800 |
| SIM | Standard SIM |
| GPRS | NO |
| Display Information | |
| Size | 1.8 inch |
| Display Type | QVGA |
| Resolution | 128 x 160 Pixels |
| CAMERA | |
| Back Camera | Digital Camera |
| Front Camera | ❌ No |
| Video | 320p@15fps |
| Flash | LED Flash |
| Camera Features | Zoom 4x, White balance, Brightness, Contrast, Exposure |
| Battery Details | |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 7 Days |
| Talk Time | Up to 8 Hours |
| STORAGE | |
| Ram | 1 MB |
| Rom | 1 MB |
| External Card Slot | Yes, MicroSD, up to 32 GB |
| Others Special Features | |
| OS | Feature phone |
| CPU | 1 MHz Processor |
| Flashlight | Yes |
| Bluetooth | ✅ Yes |
| FM Radio | ✅ Yes |
| Handsfree | 3.5mm Headphone Jack |
| USB | Micro USB |
| Java Support | NO |
| Internet Browsing | ✅ Yes |
| Browser | WAP 2.0/HTML |
| Auto Call Recorder | Yes |
| Blacklist | Yes |
| Magic Voice | NO |
| MMS | Yes |
| Games | ✅ Yes |
| More | Battery Saver | Facebook | Sound Recorder |
| IN THE BOX | |
| Handset | Yes |
| Battery | Yes |
| Charger & Cable | Yes |
| Earphone | Yes |
| Back Cover | NO |
| Warranty /Guaranty Card | Yes |
| User Guide | Yes |
4 reviews for Maximus A10
Add a review Cancel reply





admin –
Maximus A10 price in Bangladesh
admin –
Maximus A10 BD price
admin –
Maximus A10 price
Bess –
Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing.
Cheers!