Motorola Edge 70 Fusion
৳ 37,800.00 ৳ 35,900.00
Description
Motorola Edge 70 Fusion Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, March 02 |
| Status | Available. Released 2026, March 02 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 71 – International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42 – India |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 162.8 x 75.6 x 7.2 mm or 8 mm |
| Weight | 177 g or 193 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 5200 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~91.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Platform | |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) – International Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) – India |
| CPU | Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) – International Octa-core (1×2.7 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) – India |
| GPU | Adreno 810 |
| Memory | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128/256 GB uMCP |
| RAM | 8/12 GB |
| Variant | 8GB 128GB / 8GB 256GB / 12GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0″, 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.14″, 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5200 mAh or 7000 mAh |
| Charging | 68W wired |
| More | |
| Made by | US |
| Color | Pantone: Orient Blue, Sporting Green, Sky blue, Black |
| Others brand | Samsung & iQOO |
Be the first to review “Motorola Edge 70 Fusion” Cancel reply
Related products
-
Motorola Edge 50
5.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 41,000.00৳ 33,300.00 -

Motorola Moto E22S 4/64GB
5.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 14,999.00৳ 11,999.00 -
Motorola Moto G85 12/256GB
4.60 out of 5(5 customer reviews)৳ 29,999.00৳ 26,999.00 -
Motorola Moto G64 8/128GB
৳ 21,800.005.00 out of 5(3 customer reviews)







Reviews
There are no reviews yet.