Description
Motorola Edge 70 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, October 29 |
| Status | Available. Released 2025, October 29 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Body | |
| Dimensions | 159.9 x 74 x 6 mm (6.30 x 2.91 x 0.24 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + eSIM – International Nano-SIM + Nano-SIM – China |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Display | |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, PWM, HDR10+, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 107.4 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Platform | |
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.8 GHz Cortex-720 & 4×2.4 GHz Cortex-720 & 3×1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB |
| RAM | 12 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 12GB 512GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 12mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 4800 mAh |
| Charging | 68W wired 15W wireless |
| More | Motorola Edge 70 |
| Made by | US |
| Color | Pantone: Gadget Gray, Lily Pad, Bronze Green |
| Others brand | Motorola & Poco |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Motorola Edge 70
Add a review Cancel reply
Related products
-
Motorola Moto G32
৳ 14,499.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Motorola moto G54 12/256GB
৳ 26,700.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Upcoming
Motorola Moto Rizr rollable price in Bangladesh 2024
৳ 0.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Motorola moto G84
4.00 out of 5(4 customer reviews)৳ 28,900.00৳ 25,999.00



admin –
Motorola Edge 70 price in bangladesh
admin –
Motorola Edge 70 BD price
admin –
Motorola Edge 70 price