Motorola Moto G53Y 4/128GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 14,000.00
Key Features
- IPS LCD Display
- Android 1
- Qualcmm Snapdragon 480 Plus
- 50+8MP Camera
- Side Fingerprint
- 5000mAh Battery
Description
Motorola Moto G53Y Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | Announced yet |
| Status | Available in Arafa telecom |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 – USA |
| 5G bands | 1, 2, 5, 12, 14, 24, 26, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA – USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Body | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM |
| Others | Stylus
Water-repellent coating |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Platform | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Qualcmm Snapdragon 480 Plus |
| CPU | – |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 4 GB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP
8 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| More | Motorola Moto G53Y |
| Made by | USA |
| Color | Steel Blue, Seafoam Green |
| Others brand | iQOO & Poco |
Additional information
| Color | Steel Blue, Seafoam Green |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Motorola Moto G53Y 4/128GB
Add a review Cancel reply





admin –
Motorola Moto G53Y price in bangladesh
admin –
Motorola Moto G53Y BD price
admin –
Motorola Moto G53Y price