Description
Motorola Moto G67 Power Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, November 05 |
| Status | Available. Released 2025, November 12 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 8.6 mm (6.54 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10+, 1050 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 109.5 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~391 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Platform | |
| OS | Android 15, planned upgrade to Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.40 GHz Cortex-A78 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Variant | 8GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| More | Moto G67 Power |
| Made by | USA |
| Color | Pantone Cilantro, Pantone Parachute Purple, Pantone Blue Curacao |
| Others brand | iQOO & Poco |
Additional information
| Color | Pantone Blue Curacao, Pantone Cilantro, Pantone Parachute Purple |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Motorola Moto G67 Power
Add a review Cancel reply
Related products
-
Motorola Edge 40 Neo
৳ 31,999.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Upcoming
Motorola Edge+ (2023)
৳ 85,000.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Motorola Edge 50 Neo
5.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 36,500.00৳ 30,600.00 -
Motorola Moto G34
5.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 19,200.00৳ 18,500.00





admin –
Motorola Moto G67 Power price in bangladesh
admin –
Motorola Moto G67 Power BD price
admin –
Motorola Moto G67 Power price