Motorola Moto G86
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 0.00
Key Features
- P-OLED 120Hz Display
- Android 15
- Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm)
- 50+8MP Camera
- Display Fingerprint
- 5000mAh Battery
Description
Motorola Moto G86 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Body | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or eco leather back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Platform | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256 GB |
| RAM | 8/12 GB |
| Variant | 8GB 256GB / 12GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP
8 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| More | Motorola Moto G86 |
| Made by | USA |
| Color | Olive Green, Cobalt Blue, Urban Grey, Magenta |
| Others brand | Motorola & Poco |
Additional information
| Color | Olive Green, Cobalt Blue, Urban Grey, Magenta |
|---|---|
| Religion |
3 reviews for Motorola Moto G86
Add a review Cancel reply




admin –
Motorola Moto G86 price in bangladesh
admin –
Motorola Moto G86 BD price
admin –
Motorola Moto G86 price