Motorola Razr 60 8/256GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 64,200.00
Key Features
- Foldable LTPO AMOLED 120Hz Display
- Android 15
- Mediatek Dimensity 7400X (4 nm)
- 50+13MP Camera
- Side Fingerprint
- 4500mAh Battery 30W Charger
Description
Motorola Razr 60 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, April 24 |
| Status | Available. Released 2025, April 25 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2
CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Body | |
| Dimensions | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.9 mm |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), silicone polymer back (eco leather), aluminum frame (6000 series), hinge (stainless steel) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density) |
| Features | Second external AMOLED, 1B colors, 90Hz, HDR10+, 1700 nits (peak) 3.6 inches, 1056 x 1066 pixels, 413 ppi, Gorilla Glass Victus |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
| CPU | – |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Variant | 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.95″, 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS
13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0″, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14″, 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | 30W wired
15W wireless |
| More | Motorola Razr 60 |
| Made by | USA |
| Color | Pantone (Gibraltar Sea, Spring Bud, Lightest Sky) |
| Others brand | Motorola & iQOO |
Additional information
| Color | PANTONE Lightest Sky, PANTONE Spring Bud, PANTONE Gibraltar Sea |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Motorola Razr 60 8/256GB
Add a review Cancel reply
Related products
-
Eid Offer
Motorola Moto G31
5.00 out of 5(1 customer review)৳ 23,990.00৳ 17,200.00 -
Motorola Edge 50 Ultra
5.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 67,500.00৳ 56,999.00 -
Stock out
Motorola Moto G9 Play 4/64
৳ 16,999.00৳ 12,290.00 -
Upcoming
Motorola Moto Rizr rollable price in Bangladesh 2024
৳ 0.005.00 out of 5(3 customer reviews)





admin –
Motorola Razr 60 price in bangladesh
admin –
Motorola Razr 60 BD price
admin –
Motorola Razr 60 price