Description
Motorola Signature Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, January 07 |
| Status | Available release 2026, February (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 – version 1 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 – version 2 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 70, 71, 77, 78, 80, 81, 83, 84, 89, 94 SA/NSA/Sub6 – version 1 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – version 2 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 162.1 x 76.4 x 7 mm (6.38 x 3.01 x 0.28 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 6200 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 112.4 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels (~449 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Platform | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB / 1TB UFS 4.1 |
| RAM | 12/16 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 16GB 512GB / 16GB 1TB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, 71mm (periscope telephoto), 1/1.95″, 0.8µm, dual-pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF |
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps (Dolby Vision), 4K@30/60fps (Dolby Vision), 4K@120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 1/2.93″, 0.6µm, dual-pixel PDAF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, HDR |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio Sound by Bose; Qualcomm Snapdragon Sound |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 90W wired 50W wireless 10W reverse wireless 5W reverse wired |
| More | |
| Made by | US |
| Color | Pantone: Carbon, Martini Olive |
| Others brand | Samsung & iQOO |
Additional information
| Color | |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Motorola Signature
Add a review Cancel reply
Related products
-
Upcoming
Motorola Edge+ (2023)
৳ 85,000.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Motorola Moto G34
5.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 19,200.00৳ 18,500.00 -
Motorola moto G54 12/256GB
৳ 26,700.005.00 out of 5(3 customer reviews) -
Motorola moto G84
4.00 out of 5(4 customer reviews)৳ 28,900.00৳ 25,999.00




admin –
Motorola signature price in bangladesh
admin –
Motorola signature BD price
admin –
Motorola signature price