Nokia 6600 5G Ultra 2024 price in Bangladesh
4.88 out of 5
(8 customer reviews)
৳ 0.00
Key Features
- Snapdragon 7 Gen 3 5G Mobile Platform
- 250MP Camera 8K Video
- Super AMOLED Display
- Under-Display Fingerprint
- 6900mAh Battery 67W Charger
Description



Nokia 6600 5G Full Specification And Price in Bangladesh
| Launch | |
| Status | Upcoming (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | – |
| EDGE | – |
| Display | |
| Size | 4.1 inches, 99.8 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Multitouch | Yes |
| Body | |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Camera | |
| Main Camera | Single 250MP Camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K, 4K, 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera | 25MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 4K, 1080p@30fps |
| Battery | |
| Battery capacity | 6900mAh |
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Charging | 67W wired, PD3.0 |
| Platform | |
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 3 5G Mobile Platform |
| Operating system | Android 14 |
| Memory | |
| RAM | 8GB/ 12GB |
| ROM | 128GB/ 256GB |
| Card slot | No |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apt-X HD |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| FM radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| More | Nokia 6600 5G |
| Made by | Finland |
| Color | White, Red, Black |
| Others brand | Motorola & iQOO |
8 reviews for Nokia 6600 5G Ultra 2024 price in Bangladesh
Add a review Cancel reply






admin –
Nokia 6600 5G Ultra 2024 price in Bangladesh
admin –
Nokia 6600 5G Ultra 2024 BD price
admin –
Nokia 6600 5G Ultra 2024 price BD
admin –
Nokia 6600 5G Ultra 2024 official/unofficial price
Isatay –
Хочу
Isatay –
Pay
Nobodip Roy –
Bangladesh release date Nokia 6600 5G ultra and price in Bangladesh
Adnan –
When will it be available in Bangladesh?