Description
CMF Phone 2 Pro Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, April 28 |
| Status | Available. Released 2025, May 05 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 – International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71,77,78 SA/NSA – International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Body | |
| Dimensions | 164 x 78 x 7.8 mm (6.46 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | User-replaceable back cover
IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Manufacturer-rated water-resistant (up to 25cm for 20 min) |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Protection | Panda Glass |
| Features | Always-on display Ultra HDR image support |
| Platform | |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Variant | 8GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, dual pixel PDAF 50 MP, f/1.9, 50mm (telephoto), 1/2.88″, PDAF, 2x optical zoom8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3.0″ |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired
5W reverse wired |
| More | CMF Phone 2 Pro |
| Made by | UK |
| Color | White, Black, Orange, Light Green |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Nothing CMF Phone 2 Pro
Add a review Cancel reply






admin –
Nothing CMF Phone 2 Pro price in bangladesh
admin –
Nothing CMF Phone 2 Pro BD price
admin –
Nothing CMF Phone 2 Pro price