OnePlus 13s 12/256GB
5.00 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 76,500.00 ৳ 75,700.00
Key Features
- LTPO AMOLED 120Hz Display
- Android 15
- Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
- 50+50MP Camera
- Display Fingerprint
- 5850mAh Battery 80W Charger
Description
OnePlus 13s Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, June 05 |
| Status | Available. Released 2025, June 12 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Body | |
| Dimensions | 150.8 x 71.7 x 8.2 mm (5.94 x 2.82 x 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1600 nits (HBM) |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 (~90.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Platform | |
| OS | Android 15, OxygenOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512GB |
| RAM | 12 GB |
| Variant | 12GB 256GB / 12GB 512GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS
50 MP, f/2.0, (telephoto), 1/2.76″, 0.64µm, 2x optical zoom, PDAF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Selfie camera | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/3.1″, 0.7µm, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass
Circle to Search |
| Battery | |
| Type | Non-removable Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5850 mAh |
| Charging | 80W wired, 33W PPS, 18W PD, 18W QC
5W reverse wired |
| More | OnePlus 13s |
| Made by | China |
| Color | Green Silk, Black Velvet, Pink Satin |
| Others brand | Motorola & Poco |
Additional information
| Color | Green Silk, Black Velvet, Pink Satin |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for OnePlus 13s 12/256GB
Add a review Cancel reply
Related products
-

OnePlus Nord 2T 5G 12/256GB
৳ 54,990.005.00 out of 5(2 customer reviews) -

OnePlus Nord 2 5G 12/256GB
4.00 out of 5(4 customer reviews)৳ 44,990.00৳ 43,999.00 -

OnePlus Nord CE 2 5G 8/128GB
৳ 36,990.005.00 out of 5(1 customer review) -

OnePlus Pad 8/128GB
৳ 54,990.004.00 out of 5(2 customer reviews)







admin –
OnePlus 13S price in bangladesh
admin –
OnePlus 13S BD price
admin –
OnePlus 13S price