OnePlus Nord 2T 5G 8/128GB
৳ 49,990.00
OnePlus Nord 2T 5G
- AMOLED, 90Hz, HDR10+
- MediaTek Dimensity 1300
- 50 MP Camera
- Fingerprint (under display, optical)
- Fast Charging 80W
Out of stock
Description
OnePlus Nord 2T 5G Full Specifications
| Name | OnePlus Nord 2T 5G |
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord 2T, CPH2399 |
| Price | 54,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
| Showroom | Click Here |
Network
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Launch
| Launch Announcement | 2022, May |
| Launch Date | Available. Released 2022, May |
Body
| Body Dimensions | 159.1 x 73.2 x 8.2 mm (6.26 x 2.88 x 0.32 in) |
| Body Weight | 190 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), Plastic Frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
Display
| Display Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Platform
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| User Interface (ui) | OxygenOS 12.1 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Memory
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
Camera
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps |
Sound
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
Connectivity
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Fm Radio | No |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast Charging 80W |
More
| Body Color | Gray Shadow, Jade Fog |
Be the first to review “OnePlus Nord 2T 5G 8/128GB” Cancel reply





Reviews
There are no reviews yet.