Description
Symphony Innova 40 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Sim | Dual Nano + SD Card |
| Wifi | Yes |
| GPS | Yes |
| USB | 2.0 |
| OTG | Yes |
| OTA | Yes |
| Body (Arafa Telecom) | |
| Material | Reusable Plastic (PMMA) |
| Dimensions | 169 x 78 x 9mm |
| Weight | 210g |
| Display | |
| Size | 6.75″ |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Type | IPS |
| Resoulation | 720*1600 (HD+) |
| Pixel Density | 260 |
| Colors | 16M |
| Technology | Incell |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resoulation | 50MP rear camera with 0.08MP + 0.08MP Camera |
| Aperture | F/1.8 |
| Features | AI, Slow motion, Portrait Mode, Geo tagging Watermark, Night Mode, Insight Google lens, Pro mode, Panorama, intelligent Scanning, Face beauty, Time laps, HDR, Flashlight, Auto HDR |
| Flash Light | Yes |
| Zoom Limit | 10X |
| Video Recording | 1080p (30fps) |
| Front Camera | |
| Resoulation | 8MP |
| Aperture | f2.0 |
| Features | Front portrait, Display flash |
| Zoom Limit | 2X |
| Video Recording | 1080p |
| Battery | |
| Capacity | 6000mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Standby Time | 240Hours [ Estimated-Depends on the Phone Setting] |
| Talk Time | 18Hour [Estimated-Depends on Network & Phone Setting] |
| Charger Watt | 18Watt |
| Performance | |
| Operating System | Android™15 |
| Chipset | UniSOC T615/T7250 |
| RAM | 6GB + 6GB expandable |
| Processor | Octa-Core 1.8GHz |
| GPU | G57@850MHz |
| Storage | |
| ROM | 128GB uMCP type memory |
| MicroSD Slot | Up to 512GB |
| Sound | |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | Yes (Symphony Innova 40) |
| Face Unlock | Yes |
| Other | |
| Special Feature | Bike mode, Dual apps, Side Application Bar, Smart Answer, Game mode, Double click to wake up & turn off screen, Dynamic island, Wakeup screen notification, Dual View Camera, shorts video, Screen recorder, Noise Cancellation, Three Fingers Screenshot, Digital Wellbeing & parental control mode, Smart flash notification, Theme, One hand mode, Navigation mode, Lift to check phone, Night light, Hotspot sharing, Face Unlock, Bedtime mode, Do not disturb mode, dark theme, Changeable wallpaper, Apps Icon Shape, Charging Animations, Smart Reverse Charging, App lock, IP52 Dust & Drop Water Resistance, Magazine Unlock, Hidden Apps |
| Sensor | G-Sensor, Proximity, Light and Magnetic Sensor |
| Color | Space Black, Titanium Silver, Cosmic Gold, Ice Blue & Radium Green |
| In The Box | Handset, Charger, Transparent Back Cover, USB Cable, Earphone, Warranty Card. |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Symphony Innova 40
Add a review Cancel reply











admin –
Symphony Innova 40 price in Bangladesh
admin –
Symphony Innova 40 BD price
admin –
Symphony Innova 40 price