Symphony PD 1 4G
4.50 out of 5
(10 customer reviews)
৳ 3,000.00 ৳ 2,750.00
Symphony PD1 4G
- SIM: Dual SIM
- Network: 2G, 3G, 4G Supported
- Display: 2.4 ” QVGA + 240 x 320 pixels
- Camera: 0.3 Megapixel
- Battery: 1700 mAh
Out of stock
Description
Symphony PD1 Full Specifications
BASIC INFORMATION
| Launch Date | January 2022 |
| Brand Name | Symphony |
| Model | PD 1 4G |
| Official Price in BD (৳) | Tk-3,000 |
Body
| Build Material | Back Plastic, Plastic Frame |
| Colors | Black || Green |
Network
| Network Type | 2G, 3G, 4G Volte |
| Technology | GSM,HSPA, LTE |
| SIM | Micro SIM |
| GPRS |
Display Information
| Size | 2.4 Inches |
| Display Type | QVGA |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
CAMERA
| Back Camera | 0.3 Megapixel |
| Front Camera | |
| Video | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Camera Features | Zoom 4X |
Battery Details
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Battery Capacity | 1700 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 14 Days |
| Talk Time | Up to 10 Hours |
STORAGE
| Ram | 512 MB |
| Rom | 4 GB |
| External Card Slot | Yes, MicroSD, up to 64 GB |
Others Special Features
| OS | Feature phone |
| CPU | MTK 6731 Quad Core |
| Flashlight | |
| Bluetooth | |
| FM Radio | |
| Handsfree | 3.5mm Headphone Jack |
| USB | Micro USB V 2.0 |
| Java Support | |
| Internet Browsing | Applications: Google Search, Google Maps, Google Voice Assistant, YouTube, Facebook, WhatsApp |
| Browser | HTML5 |
| Auto Call Recorder | |
| Blacklist | |
| Magic Voice | |
| MMS | |
| Games | |
| More | Battery Saver | Wireless FM | Sound Recorder |
IN THE BOX
| Handset | |
| Battery | |
| Charger & Cable | |
| Earphone | |
| Screen Paper | |
| Back Cover | |
| Warranty /Guaranty Card | |
| User Guide |
OTHER INFORMATION
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufactured By | Symphony |
| Made In | Bangladesh |
10 reviews for Symphony PD 1 4G
Add a review Cancel reply





Md Sakib hosan –
Very
Juyel –
Symphony pd14g
Juwelray –
মোবাইলটা আমার অনেক ভালো লেগেছে
Juwelray –
অসাধারণ
Faheem –
Amar akta lagba
Rafi ahmed –
একটা জিনিস ভালো লাগছে যে যারা গরিব স্মার্ট ফোন কিনতে পারে না তারা হয়তো ফোনটা কিনে হয়তো শখটা একটু পুরণ করতে পারে
Arpon –
Good
Arpon –
Its good
Sayeed –
I want one
শফিকুল ইসলাম নয়ন –
আমি একটি কিনতে চাই।