Symphony Z33 3/32GB
5.00 out of 5
(1 customer review)
৳ 10,490.00
Symphony Z33
- Fingerprint On the back
- Processor Octa-core 1.8 GHz
- Fast Charging
- 5000 mAh Battery
- OTG
- Dual Camera
- USB Type-C
Description
Symphony Z33 Full Specifications
| First Release | September 2021 |
| Colors | Black, Green, Pink, Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 164.4 x 75.7 x 8.63 millimeters |
| Weight | 190 grams |
| Display | |
| Size | 6.52 inches |
| Resolution | HD+ 1600 x 720 pixels (263 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Dual 13+2 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash, portrait mode, night mode, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | Display flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh |
| Fast Charging | ✅ 10W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 |
| Chipset | UNISOC T610 (12 nm) |
| RAM | 3 GB |
| Processor | Octa-core, 1.8 GHz |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| Storage | |
| ROM | 32 GB |
| MicroSD Slot | ✅ Dedicated slot (up to 128 GB) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Symphony |
| Made in | Bangladesh |
1 review for Symphony Z33 3/32GB
Add a review Cancel reply
Related products
-

Symphony ATOM 3 3/32
4.25 out of 5(4 customer reviews)৳ 9,999.00৳ 8,799.00 -

Symphony Z60 4/64
৳ 10,499.004.83 out of 5(6 customer reviews) -
Stock out
Symphony Z30 Pro
4.67 out of 5(3 customer reviews)৳ 10,890.00৳ 10,000.00 -

Symphony Z55 4/128
5.00 out of 5(2 customer reviews)৳ 12,599.00৳ 12,399.00





admin –
Symphony Z33 price in Bangladesh