Description
Tecno MegaPad SE Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2026, January 16 |
| Status | Available. Released 2026, January 16 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Body | |
| Dimensions | 7 mm thickness |
| Build | Metal |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 11.0 inches (~83% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Platform | |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x Cortex-A73 & 4x Cortex-A53) |
| GPU | – |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 4/8 GB |
| Variant | 4GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Features | AI beauty, HDR, 88° wide |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, Dolby Atmos (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| NFC | No |
| FM radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 8000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Music play | 148 hours |
| More | Tecno MegaPad SE |
| Made by | China |
| Color | Grey, Ice Blue |
| Others brand | Motorola & Poco |
3 reviews for Tecno MegaPad SE
Add a review Cancel reply




admin –
Tecno MegaPad SE price in bangladesh
admin –
Tecno MegaPad SE BD price
admin –
Tecno MegaPad SE price