Tecno Phantom V Fold 12/256GB
৳ 130,000.00
- Tecno Phantom V Fold with 7.85 inches Foldable LTPO AMOLED 120Hz Display
- Android 13 OS
- Triple Rear & 16MP (32MP Cover Camera) Front Camera
- MediaTek Dimensity 9000+ Chipset.
Out of stock
Description
Tecno Phantom V Fold Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Tecno |
| Model | Phantom V Fold |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, March |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 159.4 x 140.4 x 6.9 mm Folded: 159.4 x 72 x 14.2-14.5 mm |
| Weight | 299 g (10.55 oz) |
| Colors | Black, White |
| Body Material | No |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.85 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1100 nits (peak) |
| Resolutions | 2000 x 2296 pixels (~388 ppi density) |
| PPI | 399 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Cover Display | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1100 nits (peak), Corning Gorilla Glass Victus 6.42 inches, 1080 x 2550 pixels, 431 PPI |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Main Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3″, PDAF 50 MP, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 13 MP, 120? (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, (wide) Cover camera: 32 MP, (wide) LED flash 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13, HiOS 13 Fold |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.20 GHz Cortex-X2 & 3×2.85 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, 40% in 15 min, 100% in 55 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Be the first to review “Tecno Phantom V Fold 12/256GB” Cancel reply
Related products
-
Stock out
Tecno Spark 8 Pro 4/64
4.93 out of 5(14 customer reviews)৳ 16,990.00৳ 14,290.00 -
Stock out
Tecno Pop 6 Pro 2/32GB
5.00 out of 5(10 customer reviews)৳ 10,490.00৳ 9,290.00 -
Stock out
Tecno Pova
৳ 11,000.00 -
Stock out
Tecno Pop 5 LTE 3/32
4.67 out of 5(12 customer reviews)৳ 10,990.00৳ 10,790.00




Reviews
There are no reviews yet.