Tecno Pop 7 Pro
4.67 out of 5
(3 customer reviews)
৳ 0.00
- Battery 5000 mAh
- Display 6.56 inches, 720 x 1612 pixels ~269 ppi density
- Performance Quad-core, Mediatek Helio A22 (12 nm)
- RAM 3 GB
- Storage 64 GB
- OS Android 12
- Camera Dual 13+QVGA megapixel
- Selfie 5 megapixel
Description
| LAUNCH | |
| Status | Upcoming |
| Announced | 2023, January 28 |
| Released | Not Released in Bangladesh Yet |
| NETWORK | |
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM Card Type | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| BATTERY | |
| Type and Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fast Charging & Others | Fast Charging 10W |
| BODY | |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.9 mm |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water Resistance | |
| DISPLAY | |
| Size | 6.56 inches |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Type | IPS LCD |
| Multi-touch | |
| Protection | – |
| Features | – |
| PERFORMANCE | |
| Operating System | Android 12, HIOS 12 |
| Processor (CPU) | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Graphics processing unit | PowerVR GE8320 |
| STORAGE | |
| RAM | 3 GB |
| ROM | 64 GB |
| Card slot | microSDXC |
| Main CAMERA | |
| Resolution | Dual 13+QVGA megapixel |
| Features | 13 MP, (wide), AF QVGA Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Selfie CAMERA | |
| Resolution | 5 megapixel |
| Features | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| SOUND | |
| 3.5 mm Jack | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | – |
| Alert types | MP3, Ringtones, Vibration |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | Yes |
| WLAN | Dual-band, Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| GPS | A-GPS |
| Infrared port | |
| NFC | |
| FM Radio | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| OTG | |
| USB Type-C | |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Fingerprint | |
| Face Unlock | |
| Others | N/A |
| MISC | |
| Manufactured by | Tecno |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
| Warranty | 1 year service warranty |
| Colors | Turquoise Cyan, Atlantic Blue |
3 reviews for Tecno Pop 7 Pro
Add a review Cancel reply
Related products
-
Stock out
Tecno Pova 4 8/128
৳ 21,990.005.00 out of 5(6 customer reviews) -
Stock out
Tecno Camon 20 Pro 8/256GB
5.00 out of 5(9 customer reviews)৳ 24,990.00৳ 21,999.00 -
Stock out
Tecno Spark 10C 8/128
5.00 out of 5(1 customer review)৳ 14,490.00৳ 13,990.00 -
Stock out
Tecno Pova Neo 2 6/128
4.55 out of 5(11 customer reviews)৳ 18,990.00৳ 16,490.00


Sarmin l –
Tecno Pop 7 Pro price in Bangladesh
Sarmin l –
Tecno Pop 7 Pro bd
Sarmin l –
Tecno Pop 7 Pro bd price