Description
Tecno Spark 40 Pro+ Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, July 2 |
| Status | Available. Released 2025, July 07 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 6.5 mm (6.45 x 2.98 x 0.26 in) |
| Weight | 160.4 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes)
Drop resistant up to 1.5m |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Platform | |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Variant | 8GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF |
| Auxiliary lens | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | Yes
24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared port | Yes |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass
Circle to Search |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 45W wired, 100% in 55 min
30W wireless 5W reverse wireless 10W reverse wired Bypass charge |
| More | Tecno Spark 40 Pro+ |
| Made by | China |
| Color | Nebula Black, Aurora White, Moon Titanium, Tundra Green |
| Others brand | Motorola & iQOO |
Additional information
| Color | Nebula Black, Aurora White, Moon Titanium, Tundra Green |
|---|---|
| RAM/ROM | |
| Religion |
3 reviews for Tecno Spark 40 Pro+
Add a review Cancel reply
Related products
-
Stock out
Tecno Spark 8C 3/64GB
5.00 out of 5(6 customer reviews)৳ 13,490.00৳ 12,999.00 -
Stock out
Tecno Spark 9T 4/128
5.00 out of 5(10 customer reviews)৳ 14,990.00৳ 13,690.00 -
Stock out
Tecno Spark 8 Pro 6/64
4.63 out of 5(8 customer reviews)৳ 17,990.00৳ 15,690.00 -
Stock out
Tecno Pop 5 LTE 3/32
4.67 out of 5(12 customer reviews)৳ 10,990.00৳ 10,790.00



admin –
Tecno Spark 40 Pro+ Price in Bangladesh
admin –
Tecno Spark 40 Pro+ BD Price
admin –
Tecno Spark 40 Pro+ Price