Description
Tecno Spark 40 Pro Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, July 2 |
| Status | Available. Release 2025, July 07 (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 6.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Display | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Platform | |
| OS | Android 15, HIOS 15.1 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Variant | 8GB 128GB / 8GB 256GB |
| Main camera | |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes
24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| FM radio | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 45W wired
10W reverse wired |
| More | Tecno Spark 40 Pro |
| Made by | China |
| Color | Ink Black, Moon Titanium, Lake Blue, Bamboo Green |
| Others brand | Motorola & iQOO |
3 reviews for Tecno Spark 40 Pro
Add a review Cancel reply




admin –
Tecno spark 40 pro price in bangladesh
admin –
Tecno spark 40 pro BD price
admin –
Tecno spark 40 pro price