Description
Tecno Spark 40 Full Specifications And Price In Bangladesh
| Launch | |
| Announced | 2025, June |
| Status | Available… (Arafa Telecom) |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 168 x 76.4 x 7.7 mm or 7.9 mm |
| Weight | – |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Others | IP64, dust and water resistant |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 15, HIOS 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 4 GB |
| Variant | 4GB 128GB / 4GB 256GB |
| Main camera | |
| Dual | 50 MP, (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Quad-LED flash, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| FM radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, |
| Infrared port | No |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 45W wired |
| More | Tecno Spark 40 |
| Made by | China |
| Color | Astral lce, Stellar Shadow |
| Others brand | Motorola & iQOO |
3 reviews for Tecno Spark 40 6/128GB
Add a review Cancel reply
Related products
-

Tecno Pop 6 Pro 2/32GB
5.00 out of 5(10 customer reviews)৳ 10,490.00৳ 9,290.00 -

Tecno Spark 8 Pro 6/64
4.63 out of 5(8 customer reviews)৳ 17,990.00৳ 15,690.00 -

Tecno Spark 10C 4/128
৳ 12,990.005.00 out of 5(2 customer reviews) -

tecno pop 7 2/64
4.00 out of 5(3 customer reviews)৳ 9,690.00৳ 8,990.00






admin –
Tecno Spark 40 price in Bangladesh
admin –
Tecno Spark 40 BD price
admin –
Tecno Spark 40 price